$ Pojišťovny a něco o produktech €

Pojmy se kterými se můžeme potkat

Lidově v krátkosti, pro možnost počíst si.                                                                                    Za úpravu děkuji Ivetě

Pojištění:

Životní (úrazové) pojištění

Chrání nás ve smyslu finančního zajištění v případě úrazu. Pojištění a jejich plnění (tj. vyplacení peněz v případě pojistné události) jsou různá a vždy záleží na tom, jaký typ si platíme. Je to takové havarijní pojištění na naše tělo. Pro sestavení ideálního pojištění je nutné znát vaše konkrétní potřeby, obavy, závazky.

Majetkové pojištění

Toto pojištění má dvě oblasti -  pojištění majetku movitého, kam spadá všechno, co vypadne z našeho domu/bytu/chalupy/garáže, když je teoreticky otočíme vzhůru nohama.

Naopak vše, co se teoreticky nevysype a zůstane ve vašem domě/bytě/chalupě/garáži, patří do  oblasti pojištění nemovitého. Toto pojištění si můžeme sestavit na míru podle našich vlastních potřeb a obav. Jednoduše řečeno, pro náš byt bude pojištění úplně jiné než pro sousedovu chalupu nebo dům našich příbuzných.

Pojištění na blbost (pojištění zodpovědnosti)

Jde vlastně o takové povinné ručení za škody, když nejedeme zrovna v autě. Zaplatí za nás škody, které jsme způsobili někomu svým běžným vedením domácnosti (vytopení sousedů apod.), chovem zvířat (pes vběhne do vozovky a způsobí dopravní nehodu,..), při rekreační cyklistice („povinné“ ručení na kolo), regres zdravotní pojišťovně (když někomu způsobíte úraz a dotyčná osoba bude hospitalizována a operována). Lze připojistit i právní ochranu, která vám může pomoct při reklamacích, sousedských sporech, špatně provedených lékařských zákrocích, atd.

Cestovní pojištění

V případě nehody/náhody je tady pro nás jako zdravotní pojištění na cesty mimo Českou republiku. Obsahuje i asistenční služby, kde vše ohlásíme a kde nám poradí, co a jak a také zajistí právníka nebo překladatele.

Auto a jeho povinné ručení (POV)

Jako provozovatelé silničního vozidla máme státem uloženou povinnost svá vozidla pojistit proti škodě pro případ, že naše vozidlo způsobí škodu na majetku nebo újmu na zdraví někomu jinému, tzv. třetí osobě. Stát nám i ukládá povinnost, aby pojištění mělo určité parametry.

Auto a jeho havarijní pojištění (HAV.)

Dnes taky víme, že máme možnost si pojistit svoje auto pro případ, kdy si ho sami rozbijeme a  pojišťovna nám vyplatí plnění. Povinné ručení nekryje škody viníka. Budeme-li tedy viníkem my, tak povinné ručení za nás zastoupí právě to havarijní nepovinné pojištění. HAV se sjednává se spoluúčastí (kdy musíme zaplatit menší účastné 1000Kč, 5000Kč, 10000Kč, …) a vyplatí se sjednávat pro auta mladší 15 let. Některé pojišťovny mají „minihavarijko“ bez spoluúčasti pro vozy starší 15 let, ovšem pouze na omezenou částku (50 000Kč nebo 100 000Kč), kde lze pojistit pouze živel, střet se zvířetem, odcizení celého vozidla a poškození zaparkovaného vozidla zvířetem (např. když vám kuny rozkoušou kabely).

Úvěry

Bezúčelový

Tento typ úvěru poskytují banky bez udání důvodu na cokoliv. V tzv. Úvěrové smlouvě si banka může určit podmínky, na co nechce abychom peníze používali. (věc je našim majetkem)

Účelový

Tento typ úvěru nám banka poskytne pouze na základě účelu, který uvedeme. Někdy banka posílá peníze až na základě doloženého daňového dokladu, který za nás někdy i uhradí. To vše na základě smluvního vztahu, který jsme si předem vyjednali. (věc je našim majetkem)

Kontokorent

Na základě smluvní dohody nám banka povolí v našem bankovnictví jít do záporných hodnot. Prostředky, které máme navíc, můžeme používat na cokoliv. Naší povinností je zajistit, aby se záporný zůstatek na našem účtu brzy dorovnal. Podmínky si s bankou vždy předem dohodneme. (věc je našim majetkem)

Leasing

Tento typ půjčky je vždy definován ve smluvní dokumentaci. Jednoduše je to takový účelový úvěr.

V případě využití peníze na svém účtu neuvidíme, protože jsou poslány rovnou leasingové společnosti, u které jsme si tyto peníze směnili za majetek (většinou auto). (věc je majetkem společnosti, dokud není splacena)

Hypotéka

Jde o smluvní účelovou dohodu. Je tu pro nás, abychom jsme si mohli pořídit svoji vlastní nemovitost (Dům, Byt …).  Je po nás vždy vyžadováno i další zajištění, které si dohodneme předem ve smlouvě.

Americká hypotéka

„Amerika“ je neúčelová hypotéka a má lepší úroky než běžný úvěr. Bance se do zástavy dává nemovitost, kterou již vlastníme, ale peníze z této hypotéky můžeme použít na cokoliv a nemusíme dokládat na co.

Naše ochrana státu

Český stát nás chrání?  dnes už ANO!

Dnes také víme, že nás Česká národní Banka (ČNB) chrání. Chrání nás od neznalců - od těch, kteří nic neví, ale chtějí radit. Její ochrana spočívá v tom, že uložila povinnost složit zkoušky každému, kdo chce radit lidem v oblasti finančnictví.

Za úpravu a doplnění textu velmi děkuji Ivetě Mannové z Allianz. V případě jakýchkoliv dotazů ohledně pojištění, hypoték, úvěrů nebo investic ji můžete kontaktovat na facebookové stránce "Konečně normální pojišťovačka"